Kurczak pieczony w solnej skorupie


Składniki:

  • 1 świeży kurczak bez podrobów
  • 1 cytryna
  • 1 mały por
  • 2-3 gałązki świeżego rozmarynu
  • 1 kg soli spożywczej
  • 2 białka jaja kurzego


Przygotowanie:
Zetrzeć skórkę z cytryny na tarce uważając by nie zetrzeć białej warstwy, która jest gorzka. Potrzebny nam tylko aromat cytryny, którego esencja zawarta jest w olejkach ze skórki. Następnie tą startą skórkę wkładamy między skórę a mięśnie kuraka razem z listkami rozmarynu, tak aby w trakcie pieczenia przeniknęły do mięsa. Pozostałą cytrynę przekrajmy na pół i razem z porem i resztą rozmarynu wkładamy do wnętrza tuszki. 


Białka jajka należy połączyć z solą (a z żółtek można sobie zrobić jajecznicę na śniadanie, bo czemu nie), by uzyskać masę o konsystencji plasteliny, którą oblepić nadzianego wcześniej kuraka, którego następnie umieszczamy w brytfance i pieczemy w piekarniku w ok. 200 stopniach przed godzinę - półtorej w zależności od wielkości kurczaka. Ten pieczony przeze mnie ważył 1,5kg.


Masa solna pod wpływem temperatury utworzy twardą skorupę, po której kolorze będziemy wiedzieć, że czas wyłączyć piekarnik. Powinna się ze złocić/zbrązowieć. Po wyjęciu dajmy zwierzakowi odsapnąć z 10-15 minut i następnie rozbijmy solny pancerz. Najlepiej przy użyciu młotka lub czegoś równie solidnego. I nasz obiad gotowy.Mięso można skropić sokiem z cytryny, która piekła się w naszym kuraku. Proponuję podawać z aromatycznymi frytkami i chrupiącą mieszanką sałat z ulubionym dressingiem.


2 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny. Znajdziesz mnie także na portalach społecznościowych takich jak: Facebook czy Instagram. Bądźmy w kontakcie! Z kulinarnym pozdrowieniem - Ostoja Lasu.