Faworki z piekarnikaIdąc za ciosem i falą pączkową przeprowadziłam eksperyment piekarniczy, pt.: Czy faworki można upiec? Wydaje się to niezłą alternatywą, gdy nie mamy litra oleju na zbyciu, by sobie ulżyć w tłustoczwartkowej nagonce. 

Składniki:
5 + 1 łyżek mąki pszennej
2 żółtka
1/2 łyżki miękkiego masła
2 płaskie łyżki śmietany 12%
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżka cukru wanilinowego

Przygotowanie:
Mąkę przesiałam. Białka oddzieliłam od żółtek i schowałam "na zaś potem" do zamrażalki. Dodałam szczyptę soli i resztę podanych składników. Łyżką zagniotłam ciasto na wstępie, a później wyrabiałam ręcznie. Było trochę kleiste, więc dosypałam tą dodatkową (+1) łyżkę mąki i uformowałam kulkę, którą następnie zafoliowałam i odłożyłam do leżakowania na godzinę, do lodówki. Może błędem było dodanie proszku do pieczenia, ale to dopiero okaże się przy pieczeniu.I jednak nie był to błąd! Ciasto przy rozwałkowywaniu trzeba podsypać mąką. Później jest już z górki. Piekarnik nastawiłam na 180 stopni. Faworków wyszło mi idealnie dla 2 osób. Hah! Oczywiście, że można zjeść więcej lub też nie podzielić się z nikim. : )Piekłam ok. 10 minut z termoobiegiem. Nie będę ukrywać, że wersja smażona lepsza, ale leniuchowi się nie chciało. To ma takie! Bardziej fit? ; )
1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny. Znajdziesz mnie także na portalach społecznościowych takich jak: Facebook czy Instagram. Bądźmy w kontakcie! Z kulinarnym pozdrowieniem - Ostoja Lasu.